Ամփոփվել են ENFSI-ի «Խոսքի և աուդիո ձայնագրությունների փորձաքննությունների» աշխատանքային խմբի CERTAIN-FORS WP7 ծրագրի արդյունքները
News_Image
ՀՀ ԳԱԱ «Փորձաքննությունների ազգային բյուրո» ՊՈԱԿ-ի տեսաձայնագրային, ֆոտոտեխնիկական և դիմանկարային բաժնի փորձագետները՝ բաժնի պետ Վաղարշակ Քոչարյանի գլխավորությամբ, փետրվարի 11-ին մասնակցել են Դատափորձագիտական ինստիտուտների եվրոպական ցանցի (ENFSI-ի) «Խոսքի և աուդիո ձայնագրությունների փորձաքննությունների» աշխատանքային խմբի (FSAAWG) կազմակերպած «Հետազոտություն, փորձարկում և նորարարություն դատական փորձաքննությունում» թեմայով առցանց վեբինարին:
Առցանց հանդիպման ընթացքում ամփոփվել են ԵՄ-ի և ENFSI-ի հետ համատեղ իրականացված CERTAIN-FORS WP7 ծրագրի արդյունքները:
Մասնավորապես հիշյալ ծրագրի իրականացման արդյունքում հնարավոր է եղել ձևավորել եվրոպական լեզուներով ձայնային տվյալների միասնական բազա, ինչպես նաև իրականացվել է դիմակի կրման պայմաններում արտաբերված խոսքի հատկանիշների համապարփակ և ընդգրկուն հետազոտություն, ինչը թույլ կտա բարձրացնել ձայնի փորձաքննությունների իրականացման արդյունավետությունը՝ ապահովելով տվյալ ոլորտում հավաստի փորձագիտական արդյունքների ստացումը:
Նշենք, որ ծրագրին մասնակցող շուրջ երեսուն երկրների դատափորձագիտական կառույցներից և լաբորատորիաներից միայն մեկ տասնյակին (այդ թվում՝ Փորձաքննությունների ազգային բյուրոյին) է հաջողվել անցնել ծրագրի բոլոր փուլերը և գրանցել հետազոտական առաջադրեմ արդյունքներ:
Ձայնային տվյալների հավաքագրումը, բնութագրումը, տվյալների բազայի ձևավորումն ու փորձարկումը հնարավորություն կտա օպտիմալացնել խոսքի և աուդիո ձայնագրությունների փորձաքննությունների բնագավառի փորձագետների աշխատանքը, կբարձրացնի ծրագրային ապահովումներով ձայնի մշակման և նույնականացման գործընթացի արդյունավետությունը:
Ձայնային նմուշների տվյալների ընդգրկուն բազայի ձևավորումը կնպաստի նաև դատափորձագիտական ոլորտում, մասնավորապես աուդիո և խոսքի փորձաքննության բնագավառում եվրոպական ընդհանուր մոտեցումների և դրանց հիման վրա միասնական մեթոդների մշակմանը:
Վեբինարի նպատակն էր օգնել մասնակիցներին հետագա ծրագրերին դիմելիս՝ խուսափելու հնարավոր սխալներից և դժվարություններից, ինչպես նաև օպտիմալացնել առկա ռեսուրսների օգտագործումը։
Նշենք, որ Դատափորձագիտական ինստիտուտների եվրոպական ցանցի (ENFSI-ի) «Խոսքի և աուդիո ձայնագրությունների փորձաքննությունների» աշխատանքային խմբի կազմում ընդգրկված են աշխարհի շուրջ 30 երկրների առաջատար դատափորձագիտական կառույցներ և լաբորատորիաներ:
Փորձաքննությունների ազգային բյուրոն, հանդիսանալով Հայաստանի Հանրապետությունից Դատափորձագիտական ինստիտուտների եվրոպական ցանցի միակ և լիիրավ անդամը, կարևորում է ENFSI-ի կազմում փոխգործակցության շարունակականության ապահովումը՝ ի նպաստ եվրոպական ինտեգրմամբ Հայաստանի Հանրապետությունում դատափորձագիտական գործունեության շարունակական զարգացմանը, փորձագիտական հավաստի արդյունքների ապահովմանն ու օրենքի գերակայությամբ արդարադատության արդյունավետ իրականացմանը։